Ökat intresse för ö-besiktning

I slutet av augusti och början av september var det dags för den årliga ö-besiktningen ute i Stockholms skärgård. Intresset var stort.

Opus Bilprovning är den enda besiktningsaktör som utför glesbygdsbesiktning på öarna.

– Vi ser en markant ökning av antal besiktade fordon detta år jämfört mot förra året, vilket vi tycker är jättekul, säger Ulf Hermelin, stationschef på Opus Bilprovning. I år besiktade 170 fordon på Utö och 160 på Möja, Svartsö och Runmarö.

Opus Bilprovning är den enda aktör på marknaden som i dagsläget har denna typ av service till befolkningen ute på skärgårdsöarna.
– Vi får mycket positiva reaktioner från kunderna vi möter och de är väldigt tacksamma för den service vi erbjuder dem, berättar Ulf Hermelin.

– Nytt för i år är att vi även har utfört kontrollbesiktning av Traktor B, vilket var mycket uppskattat av kunderna då intresset har ökat stort på denna typ av fordon.

Efterkontroll

Opus Bilprovning kommer ut till öarna för efterkontroll följande datum:

24 september – ingen tidsbokning krävs

  • Möja ca: kl 09:00.
    Plats: Strömma ångbåtsbrygga
  • Svartsö ca: 11:00.
    Plats: Vid Svartsö lanthandel
  • Runmarö ca: 11:30.
    Plats: Sopstationen

1 oktober

  • Utö kl: 09:00 till 11:00.
    Plats: Utö Skjutfält

Relaterade artiklar